Nu fortsätter vi att testa SEO moduler på testinstallationen.
Metatagg - Metataggar användes mycket förr i tiden för att placera sig bra på sökmotorerna, taggarna används dock inte så mycket av av sökmotorerna längre. Den här modulen hjälper dig att skapa sådana taggar. Men framförallt kan du skapa en beskrivning om din webbsida som kommer upp på sökmotorerna.
XML Sitemap - För att underlätta för sökmotorerna att hitta alla sidor på din webbplats så kan man skapa en XML fil som innehåller alla webbsidor som skall indexeras, man skickar sedan upp den till sökmotorerna. Den här modulen låter dig på ett enkelt sätt skapa den filen, du kan dessutom välja att excludera vissa sidor.
Site Verification - Innan du kan ladda upp XML filen enligt ovanstående modul så måste du verifiera att det är din webbplats. Du kan skapa en fil på servern eller lägga in en speciel kod på sidan för det eller så använder du den här modulen som gör det enklare. Underlättar särskilt om du ska jobba mot mer än en sökmotor.
Search 404 - Trött på de irriterande 404 sidan kan inte hittas meddelandena? Inte med den här modulen, Search404 gär istället en sökning på din sajt och presenterar förslag på liknande sidor.
SEO Compilance checker - Varje gång du skapar en node så går SEO Compilance checker igenom och kollar hur bra den är optimerad för sökmotorerna. Den har några uppgifter som den kollar igenom och man kan dessutom skapa egna kontroller.
SEO Checklist - Tillför inga funktioner men ger dig en checklista på vad du bör göra för att optimera din sida. Kräver modulen ChecklistAPI.
ChecklistAPI - Skapar ett enkelt interface för checklistor som följer upp framstegen och slutförd datum. Krävs av SEO Checklist.
Och nej jag har inte hittat allt det här själv utan jag har hittat listan här: 10 awesome SEO modules for Drupal
På testsidan har jag nu testat alla modulerna lite lätt och nu ska allt installeras på hundlägrets hemsida samt den här sidan.